Jak przygotować wykopy pod fundamenty?
Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Przygotowanie wykopów zależne jest bowiem od wielu różnych czynników, w tym rodzaju gruntów na danej działce, głębokości przemarzania gruntu, która jest różna w poszczególnych częściach kraju, czy też głębokości posadowienia samego fundamentu. Jak najogólniej można opisać prace związane z przygotowaniem wykopów pod fundamenty? Sprawdźmy!
Proste konstrukcje
Fundamenty prostych konstrukcji zazwyczaj wylewa się bezpośrednio w gruncie. Prace tak naprawdę ograniczają się do wykonania rowów wzdłuż zarysu ścian wewnętrznych i zewnętrznych. Rowy oczywiście muszą mieć szerokość i głębokość adekwatną do zaprojektowanych rozmiarów fundamentów. Najczęściej nie usuwa się przy tym humusu, dzięki czemu unika się obsuwania krawędzi. Nic nie stoi na przeszkodzie, by rowy wykopać ręcznie, jednak jest to pracochłonne i czasochłonne. Dlatego coraz więcej osób korzysta z usług firm wykonujących prace ziemne, które do przygotowania wykopów używają koparek i minikoparek.
Fundamenty oparte na ławach
Wykopy do tego typu fundamentów wykonuje się najczęściej z użyciem koparko-ładowarki. Specjaliści usuwają humus, a następnie grunt do głębokości górnego poziomu ławy. Wykop pod ławy jednak lepiej wykonać ręcznie, by dobrze wypoziomować dno i uniknąć jego niepotrzebnego pogłębienia. Wypoziomowanie jest kluczowe jeśli chodzi o poprawne ułożenie zbrojenia. Ziemię z wykopu najlepiej wywieźć, a jeśli ma zostać ponownie użyta, nie powinna być składowana tuż przy wykopie. To grozi jej obsuwanie się na dno. Wykop pod fundamenty warto sprawdzić przed rozpoczęciem ich stawiania. Trzeba upewnić się, że zostały zachowane wszystkie kąty (np. mierząc przekątne – muszą one być równe). Warto też sprawdzić głębokość wykopów. Odchylenie od projektu nie powinno być większe niż 2 cm. Za płytko osadzone fundamenty mogą pękać, a zbyt głęboko – podciągać wilgoć. Głębokość można sprawdzić przy pomocy taśmy mierniczej w kilku miejscach. Jeśli wykopy zostały wykonane poprawnie, można przejść do wylewania fundamentów, a następnie do ich izolacji.