Zastosowanie żwiru w budownictwie
Żwir oprócz piasku jest podstawowym kruszywem budowlanym. Jest używany na każdej budowie, zarówno prywatnego domu, jak i dużego gmachu. Żwir stosowany jest również w wielu dziedzinach przemysłu, między innymi do budowy dróg i podjazdów.
Podstawowe rodzaje żwiru stosowanego w budownictwie?
Żwir to mieszanina różnych skał i minerałów o średnicy od 2 mm do kilku centymetrów. Wydobywa się go przede wszystkim z dna morskiego, rzecznego lub z dna jeziora. Najpopularniejszym rodzajem żwiru jest żwir rzeczny płukany pozyskiwany w procesie przesiewania i płukania. Jest to materiał stosowany najczęściej w różnego typu pracach budowlanych. Jednym z podstawowych zastosowań żwiru jest produkcja cienkiej i średniej grubości wylewek betonowych. Do tego celu stosowany jest żwir rzeczny, który pozwala na uzyskanie gładkiej i równej wylewki. Innym rodzajem żwiru jest żwir bazaltowy, który wykorzystywany jest jako element dekoracyjny w ogrodach oraz do wysypywania dojść do posesji. Występuje on w wielu kolorach, co jest niewątpliwym atutem dla wielbicieli pięknie ozdobionych podjazdów.
Jakie jest zastosowanie żwiru w budownictwie?
Zastosowanie żwiru w budownictwie jest bardzo szerokie. Ze względu na swoją cenę i stosunkowo łatwą dostępność znajduje w budownictwie wiele zastosowań. Używa się go jako składnik betonów towarowych oraz wsadów do mas bitumicznych, stanowi doskonały podkład pod nawierzchnię. Sprawdza się na podsypki dróg, podjazdów czy chodników. Doskonałą jakość surowca gwarantuje firma Zaranek – transport i koparki. Żwir potrzebny jest także do produkcji masywnych komponentów betonowych. Często jest stosowany w ekologicznych oczyszczalniach oraz przydomowych systemach kanalizacyjnych. Używa się go także przy wylewaniu stropów oraz fundamentów. Niemal wszystkie prace budowlane potrzebują żwiru, bez jego udziału trudno wyobrazić sobie wykonanie specjalistycznych prac budowlanych. Dokładne informacje o tym, jakie kruszywa mają być konkretnie stosowane do konkretnych zadań budowlanych, znajdują się w projektach budowlanych.